רקע על שירות מירס POC - מירס

שירות “לחץ כדי לדבר” מוכר גם בשמות הבאים: שירות לחץ ודבר, שירות לחץ כדי לדבר על גבי רשת הסלולר, שירות קשר ארצי , שירות מכשיר קשר ארצי, שירות קשר על גבי רשת הסלולר, שירות PTT, שירות ווקי טוקי, שירות שיחה בלחיצת כפתור, שירות POC (PTT Over Cellular). שירות זה מכונה בשם “מירס” ורבים עדיין מכנים את שירות זה בשם “מירס”, על שם חברת מירס ששינתה את שמה לאחר שתחום הפעילות שלה השתנה והרשת IDEN שלה נסגרה בשנת 2019.

מירס היתה חברת תקשורת היחידה בארץ שהציע שתי רשתות תקשורת על רשת ה IDEN שכללה טלפוניה וקשר. השירות של מירס התאפיין במערכת עם שרידות ואמינות גבוהים מאד שהתאים לארגוני ביטחון ושירותי הצלה באירועי חירום. 

שירות הקשר של מירס נקרא שירות “ווקי טוקי” – שירות קשר בלחיצת כפתור PTT. שירות הקשר אפשר שיחות פרטיות – בין שני מכשירים או שיחות קבוצתיות – בין אשכולות של משתמשים בקבוצות / ערוצים.

ההתפתחות של יכולת העברת הנתונים ברשתות הסלולר והרחבת הביצועים של הטלפונים הסלולריים היווה מגבלה לחברת מירס מכיוון שחברות הסלולר המתחרות התבססו על טכנולוגיות סטנדרטיות ואילו מירס התבססה על טכנולוגיה ייחודית (IDEN). חברות הסלולר התמקדו בתמיכה ברשת הסלולריות שלהן ורכשו טלפונים מספקים שונים ואף אפשרו ללקוחות לרכוש טלפונים ממשווקי טלפונים ניידים. לעומת מירס שהיתה צריכה להשקיע משאבים רבים בפיתוח טלפונים וציוד קצה ייחודי רק לרשת ה IDEN.

מירס לכן התחילה להפעיל במקביל לרשת ה IDEN גם רשת סלולרית סטנדרטית. והחלה להציע ללקוחותיה שירות קשר POC על גבי רשת הסלולר הסטנדרטית. מכיוון שאיכות תקשורת הנתונים בדור 2 ודור 3 היתה מוגבלת, איכות השירות הקשר היה נמוך מאד ביחס לשירות שניתן ברשת הישנה ה IDEN. בשנת 2019 הופסק שירות המירס על רשת ה IDEN. 

מפעילות סלולר וספקי מכשירי קשר בעיקר זיהו את הזדמנות עסקית בתחום והחלו להציע שירות “לחץ כדי לדבר” על גבי רשת הסלולר. 

קיום ספקי שירותי הקשר ה PTT על גבי רשת הסלולר, נחלקים לשתי קבוצות עיקריות: 

  • מפעילי סלולר.  
  • חברות עם התמחות בתחום שירות ה POC, שלרובן יש ניסיון בתחום מערכות מכשירי קשר ומערכות שמע קוויות (אינטרקום). 

 

ההתפתחות של שירות “לחץ כדי לדבר” על גבי רשת בכיסוי ארצית, מאפשר לארגונים או חברות בתעשייה כגון מוניות, אוטובוסים, חברות אבטחה, כוחות חירום, ערים, אמבולנסים, משטרה, צבא, לוגיסטיקה, אירוח ועוד, להקים רשת קשר רדיו עצמאית (Two way private radio network) על בסיס רשת הסלולר בעלויות נמוכות משמעותית ביחס למערכות קשר רדיו עצמאיות הפועלות מבוססות מכשירי קשר בתחום תדרים אחר בעיקר בתחום ה UHF  וה VHF. החיסכון מתבטא בכך שאין צורך בהקמת תשתית יקרה, אין צורך ברישיונות, אין צורך בעלויות תחזוקה של הרשת. בנוסף השימוש בשירות ה POC מאפשר גמישות בבחירת הרשת הסלולרית המועדפת. בישראל קיימות שלוש רשתות סלולר: PHI (פרטנר והוט מוביל( , סלקום/גולן/אקספון, ופלאפון.

טכנולוגיית שירות ה POC קיים מעל לעשור אך עם התקדמות הטכנולוגיה של רשתות הסלולר, לדורות 3 (UMTS) ודור 4 (LTE), מאפשרת להעביר נתונים בקצב גבוה, השימוש בשירות ה POC  הפך להיות רחב יותר ואמין יותר. הסיבה לכך היא שהעברת השמע נעשית בערוץ הנתונים של רשת הסלולר (VOIP – Voice Over IP).

אין באמור באתר משום המלצה לבצע פעולות כלשהן. כל המוצג באתר זה הוא למטרות מידע בלבד. המידע המוצג אינו מקיף, אינו שלם, אינו מכיל גילויים חשובים או סיכונים הקשורים בנושא המדובר. המחבר אינו אחראי לדיוק או לשלמות או לחוסר הדיוק או השלמות של המידע המוצג. המחבר לא בדק או וידא מידע שהתקבל מצד שלישי שהוא עשוי להסתמך עליו. המחבר אינו אחראי בשום אופן לתוכן המידע, השמטות במידע, אי דיוקים, טעויות כאלה או אחרות. כל הפועל עקב מידע שקרא באתר זה, עושה זאת על דעתו האישית בלבד ונושא באחריות הבלעדית לכל פעולה בה ינקוט בהסתמך על המידע באתר זה.